Věděli jste, že ledvinama denně proteče až 180 litrů krve denně a odpadní látky z krve mění na moč?

Ledviny fungují jako filtr, který z vašeho těla odstraňuje odpad a přebytečnou tekutinu. Vaše ledviny filtrují přibližně 180 litrů krve každý den, aby vytvořily přibližně 1 až 2 litry moči. Moč obsahuje odpad a další tekutinu. Tím se zabrání hromadění odpadů a tekutin, aby vaše tělo bylo zdravé.

Věděli jste, že ledviny kontrolují krevní tlak

Ledviny potřebují ke správné funkci správný krevní tlak. Ledviny si tak mohou požádat o vyšší tlak, pokud se zdá být příliš nízký, nebo se pokusit snížit tlak, pokud se zdá být příliš vysoký. A to dokážou kontrolou hladiny tekutin a vytvářením hormonu, který způsobuje zúžení krevních cév.

Věděli jste, že ledviny tvoří červené krvinky?

Ledviny vytvářejí hormon zvaný erytropoetin. Erytropoetin říká kostní dřeni, aby vytvářela červené krvinky. Červené krvinky přenášejí kyslík z vašich plic, aby zásobovaly všechny potřeby vašeho těla. Červené krvinky vám dodávají energii, kterou potřebujete pro každodenní činnosti.

Věděli jste, že ledviny udržují zdravé a pevné kosti?

Ledviny tvoří aktivní formu vitaminu D. Tento vitamín potřebujete k vstřebávání vápníku a fosforu. Vápník a fosfor jsou důležité minerály pro posílení kostí. Ledviny také vyrovnávají vápník a fosfor, tak aby vaše tělo má správné množství.

Věděli jste, že ledviny kontrolují pH úroveň v tělě?

pH je měřítkem kyseliny a zásady. Vaše ledviny udržují zdravou rovnováhu chemikálií, které regulují hladinu kyselin. Jak se buňky rozpadají, vytvářejí kyseliny. Potraviny, které jíte, mohou buď zvýšit nebo snížit množství kyseliny v těle. Vaše ledviny vyrovnávají pH těla buď odstraněním nebo úpravou správného množství kyseliny.

Věděli jste, že se v ČR udělá průměrně 300 tranpslantací ledvin?

A to velká většina se udělá v největším českém transplant centrum IKEM. Následně se provádí transplantace v Brně, v FN Motol, v Hradci, v Plzni, v Ostravě a v Olomouci.

Věděli jste, že se u většiny transplantací ledvina přidává do jámy kyčelní a stávající se nechávají?

Samozřejmě záleží na mnoha faktorech ale pokud stávající ledviny nezpůsobují infekci či jinak nenarušují tělo, tak se nechávají. Nová ledvina se voperuje do jámy kyčelní a napojí se na tepnu a žíly.

PŘÍBĚH

Psal se prosinec 2018… 

… vlastně už rok 2016 kdy se zjistilo, že mé ledviny jsou oslabené a nefunguji, tak jak by měly (nateklé kotníky a obličej). Na nějaký čas se to vyřešilo dietou, kterou jsem jako mladý, skoro nikdy nemocný kluk samozřejmě časem nedodržoval úplně tak, jak bych měl.  

V prosinci 2018 se mi během dvou dnů zhoršil zrak, skoro nic jsem neviděl a když, tak dost rozmazaně, tlak jako v jiném „světě“. Až jsem se konečně po naléhání kolegů odhodlal jít k doktorovi, bylo v celku jasno, šlo to rychle (byly to ty zatracené ledviny). Implantovali mi do krku centrální žilní vstup zavedený přímo do srdce, Přes který začaly probíhat dialýzy. Strávil jsem tam něco přes 1300 hodin, aby mi stroje nahrazovali funkci ledvin. Byl jsem zapsaný na čekací listinu, kde se v prosinci 2020 podařilo najít vhodného dárce a následně mi transplantaci v pražskému IKEMu přidali třetí ledvinu s kterou se stále ještě poznáváme.

Příběhy dalších lidí najdete zde