Kdy je nutná dialýza?

Když se u člověka objeví selhání ledvin v konečné fázi, potřebujete dialýzu - obvykle v době, kdy ztratíte přibližně 85 až 90 procent funkce ledvin.

Co dělá dialýza?

Když vaše ledviny selžou, dialýza udržuje vaše tělo v rovnováze.
A to například:

  • odstraněním odpadu, soli a vody navíc, aby se zabránilo jejich hromadění v těle
  • udržováním bezpečné hladiny určitých chemických látek v krvi, jako je draslík, sodík a hydrogenuhličitan
  • pomáhá kontrolovat krevní tlak

Při chronickém nebo konečném selhání ledvin se ledviny nezlepšují a po zbytek života budete potřebovat dialýzu. Pokud váš lékař říká, že jste kandidátem, můžete se rozhodnout pro zařazení na seznam čekatelů na novou ledvinu.

Kde se dialýza provádí?


Dialýzu lze provádět v nemocnici, na hemodialyzačním centru nebo speciálních dialyzačních centrech a v poslední řadě i doma.
Je jen na vás a vášem lékaři jak se rozhodnete, které místo je nejlepší, na základě vašeho zdravotního stavu a vašich přání.

Existují různé typy dialýzy?


Ano, existují dva typy dialýzy - hemodialýza a peritoneální dialýza.

Co je hemodialýza?


Při hemodialýze se k odstranění odpadu a dalších chemikálií a tekutin z krve používá umělá ledvina (hemodialyzátor). Aby se vaše krev dostala do umělé ledviny, musí lékař zajistit přístup (vstup) do vašich krevních cév. To se provádí drobným chirurgickým zákrokem na ruce nebo noze.

Někdy se vytvoří přístup spojením tepny s žílou pod kůží, aby se vytvořila větší céva zvaná fistula.

Pokud však vaše cévy nejsou dostatečné pro píštěl, může lékař použít měkkou plastovou hadičku ke spojení tepny a žíly pod kůží. Tomu se říká štěp.

Příležitostně je přístup proveden pomocí úzké plastové trubice zvané katétr, která je zavedena do velké žíly na krku. Tento typ přístupu může být dočasný, ale někdy se používá k dlouhodobé léčbě.

Jak dlouho trvá hemodialýza?


Čas potřebný pro vaši dialýzu závisí na několika fakturech:

  • jak dobře fungují vaše ledviny
  • kolik hmotnosti tekutin získáte mezi léčbami
  • kolik odpadu máte ve svém těle
  • jaká je vaše váha
  • typ použité umělé ledviny


Každá hemodialýza obvykle trvá přibližně čtyři hodiny a provádí se třikrát týdně.

Typ hemodialýzy nazývaný dialýza s vysokým tokem může trvat méně času. Můžete se poradit se svým lékařem a zjistit, zda je to pro vás vhodná léčba.

PŘÍBĚH

Psal se prosinec 2018… 

… vlastně už rok 2016 kdy se zjistilo, že mé ledviny jsou oslabené a nefunguji, tak jak by měly (nateklé kotníky a obličej). Na nějaký čas se to vyřešilo dietou, kterou jsem jako mladý, skoro nikdy nemocný kluk samozřejmě časem nedodržoval úplně tak, jak bych měl.  

V prosinci 2018 se mi během dvou dnů zhoršil zrak, skoro nic jsem neviděl a když, tak dost rozmazaně, tlak jako v jiném „světě“. Až jsem se konečně po naléhání kolegů odhodlal jít k doktorovi, bylo v celku jasno, šlo to rychle (byly to ty zatracené ledviny). Implantovali mi do krku centrální žilní vstup zavedený přímo do srdce, Přes který začaly probíhat dialýzy. Strávil jsem tam něco přes 1300 hodin, aby mi stroje nahrazovali funkci ledvin. Byl jsem zapsaný na čekací listinu, kde se v prosinci 2020 podařilo najít vhodného dárce a následně mi transplantaci v pražskému IKEMu přidali třetí ledvinu s kterou se stále ještě poznáváme.

Příběhy dalších lidí najdete zde