Martin Bradáč

1. Jak jste se dozvěděl o problému s ledivnami
Bylo to koncem roku 2018, když jsem přestával vidět. To bylo způsobeno vysokým tlakem (v nemocnici mi naměřili kolem 260/180). Naštěstí zrak se vrátil Tlak se srovnal jakmile se začal řešit problém s ledvinami. A to bylo několik akutních dialýz, které jsem měl ještě přes dočasný katetr ve stehnu. Ten se po týdnu vyměnil za permcath a nastoupil jsem na hemodialýzu a u ní zůstal skoro dva roky až do transplantace.
2. Kdy došlo k tranpsltantaci a jaký byl průběh
Transplantace byla v sobotu 28. 11. 2019. Ráno ve 2:26 mi volali z nemocnice, že pro mě mají ledvinu a ať se co nejdříve dostavím do ambulance v Třebíči, kde mi udělali základní vyšetření - EKG, změřili tlak a následně mě vyslali sanitkou do Prahy do IKEM. Tam jsem měl několik dalších vyšetření, udělal se crossmatch jestli jsem s ledvinkou v pohodě a v 10:00 jsem ležel na sále a už mi Aralku "instalovali" :) Musím říct, že se jim to fakt povedlo, jizva nejde po 3 týdnech skoro ani vidět a je jen nějakých 9cm velká. Neděli si moc nepamatuji, většinu dne jsem prospal. Další den mi bylo řečeno, že ledvinka Aralka trošku váhá nastartovat, takže se bude provádět "procedura" kde budu mít několikrát plazmaferéza. To zabralo a po 16 dnech v IKEM jsem byl propuštěn. Jsem jim moc vděčný jakou o mě měli péči.
3. Život před transplantací vs po transplantaci
Ještě nemůžu hodnotit, protože transplantace byla necelý měsíc zpět. Každopádně od doby co jsem doma, tak si nemusím říkat, že co dva dny jdu na 5 hodin na dialýzu. Je to určitá svoboda.
Jen si musím dávat pozor na to, abych si vzal ve správný čas prášky co mám předepsaný. A taky jsem konečně "bezdrátový", tzn. že mi při transplantaci vytáhli i permcath z krku.