1. Jak jste se dozvěděl o problému s ledivnami

Bylo to koncem roku 2018, když jsem přestával vidět. To bylo způsobeno vysokým tlakem (v nemocnici mi naměřili kolem 260/180). Naštěstí zrak se vrátil Tlak se srovnal jakmile se začal řešit problém s ledvinami. A to bylo několik akutních dialýz, které jsem měl ještě přes dočasný katetr ve stehnu. Ten se po týdnu vyměnil za permcath a nastoupil jsem na hemodialýzu a u ní zůstal skoro dva roky až do transplantace. 

2. Kdy došlo k tranpsltantaci a jaký byl průběh

Transplantace byla v sobotu 28. 11. 2019. Ráno ve 2:26 mi volali z nemocnice, že pro mě mají ledvinu a ať se co nejdříve dostavím do ambulance v Třebíči, kde mi udělali základní vyšetření - EKG, změřili tlak a následně mě vyslali sanitkou do Prahy do IKEM. Tam jsem měl několik dalších vyšetření, udělal se crossmatch jestli jsem s ledvinkou v pohodě a v 10:00 jsem ležel na sále a už mi Aralku "instalovali" :) Musím říct, že se jim to fakt povedlo, jizva nejde po 3 týdnech skoro ani vidět a je jen nějakých 9cm velká. Neděli si moc nepamatuji, většinu dne jsem prospal. Další den mi bylo řečeno, že ledvinka Aralka trošku váhá nastartovat, takže se bude provádět "procedura" kde budu mít několikrát plazmaferéza. To zabralo a po 16 dnech v IKEM jsem byl propuštěn. Jsem jim moc vděčný jakou o mě měli péči.  

3. Život před transplantací vs po transplantaci

Ještě nemůžu hodnotit, protože transplantace byla necelý měsíc zpět. Každopádně od doby co jsem doma, tak si nemusím říkat, že co dva dny jdu na 5 hodin na dialýzu. Je to určitá svoboda.
Jen si musím dávat pozor na to, abych si vzal ve správný čas prášky co mám předepsaný. A taky jsem konečně "bezdrátový", tzn. že mi při transplantaci vytáhli i permcath z krku.

PŘÍBĚH

Psal se prosinec 2018… 

… vlastně už rok 2016 kdy se zjistilo, že mé ledviny jsou oslabené a nefunguji, tak jak by měly (nateklé kotníky a obličej). Na nějaký čas se to vyřešilo dietou, kterou jsem jako mladý, skoro nikdy nemocný kluk samozřejmě časem nedodržoval úplně tak, jak bych měl.  

V prosinci 2018 se mi během dvou dnů zhoršil zrak, skoro nic jsem neviděl a když, tak dost rozmazaně, tlak jako v jiném „světě“. Až jsem se konečně po naléhání kolegů odhodlal jít k doktorovi, bylo v celku jasno, šlo to rychle (byly to ty zatracené ledviny). Implantovali mi do krku centrální žilní vstup zavedený přímo do srdce, Přes který začaly probíhat dialýzy. Strávil jsem tam něco přes 1300 hodin, aby mi stroje nahrazovali funkci ledvin. Byl jsem zapsaný na čekací listinu, kde se v prosinci 2020 podařilo najít vhodného dárce a následně mi transplantaci v pražskému IKEMu přidali třetí ledvinu s kterou se stále ještě poznáváme.

Příběhy dalších lidí najdete zde